There is 0.0600moles of MgCl2 in 60.0ml of 0.100M MgCl2 solution.
Explanation:
First we need to determine the number of moles of MgCl2 in 60.0L of solution.
After determining the number of moles,now multiply moles of MgCl2 by its Molar mass i.e (95.205g/mol)
We know Molarity= mol of solute/L solution
∴ 0.10 M MgCl2 = 0.10mol MgCl2/L
Step1:
First convert 60.0ml to litres.
1L=1000mL
60.0mL×1L/1000mL=0.0600L
Step2:
To determine moles of MgCl2, multiply 0.0600 L by the molarity of the solution
0.0600L×0.10mL/1L=0.0600mol MgCl2
∴ 0.0600moles of MgCl2 are present in 60.0mL of 0.100M MgCl2 solution.
Relative molar mass is defined as the smallest mass unit of a compound with one twelfth of the mass of one carbon – 12 atom.
In a substance, the amount of entities present for e.g. atoms, molecules, ions, is defined as a mole. A mole of any substance is 6.022×1023 molecules. Just as we take a standard value to calculate different things e.g. 1 dozen =12 items similarly we use the mole to calculate the size of the smallest entities quantitatively.
To refer more about molar mass refer the below attached link
https://brainly.in/textbook-solutions/q-define-molecular-mass
Molarity of a solution is defined as the number of moles of the solute dissolved per litre of the solution. I is represented as \textbf{`M`}. Thus a solution, which contains one gram mole of the the solution dissolved per litre* of the solution is regarded as molarity.
To learn more about molarity refer the below attached link
https://brainly.in/question/1159016
#SPJ2