A pharmaceutical company wants to test the efficiency of its new drug production techniques so they run 3 shifts of production for 4 hours each and collect the product at the end of each shift. Their chemical engineers predict a maximum of 7000 grams of product can be created each shift. Shift one produces 4562 grams. Shift two produces 5783 grams. Shift three produces 5247 grams. What is the average percent yield for this new production technique?

Respuesta :

The percentage yield of the  new production technique is 82.8%

What is the percentage yield?

Production is the procedure by which finished products are obtained form the raw materials. The production process involves the passing of raw materials through a certain procedure that involves the use of certain machines and equipment to give us the required products.

We are told in the question that there are three shifts;

Shift 1 produces 4562 grams

Shift 2 produces 5783 grams

Shift 3 produces 5247 grams

Average production from the three shifts = 4562 grams + 5783 grams +  5247 grams/3 = 5197 grams

The theoretical average yield is =  7000 grams + 7000 grams + 7000 grams/3 = 7000 grams

Now the percentage yield = actual yield/ theoretical yield * 100/1

percentage yield = 5197 grams/7000 grams * 100/1

percentage yield = 82.8%

Learn more about percentage yield :https://brainly.com/question/27492865

#SPJ1

Answer: the answer is 82.8!

Explanation:

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico