A compound has an empirical formula of CH₂O. What is its molecular formula, if its molecular mass is 90 g/mol?

(C=12.01 amu, H=1.008 amu, O=16.00 amu)

A: C3H6O3
B: C9H1809

i need help asap, will give brainliest and 50 points, as this is on my final :)

Respuesta :

Empirical formula mass

[tex]\\ \tt{:}\dashrightarrow 12+2+16[/tex]

[tex]\\ \tt{:}\dashrightarrow 30g/mol[/tex]

n:-

[tex]\\ \tt{:}\dashrightarrow \dfrac{Molecular\:mass}{Empirical\:mass}[/tex]

[tex]\\ \tt{:}\dashrightarrow \dfrac{90}{30}[/tex]

[tex]\\ \tt{:}\dashrightarrow 3[/tex]

Molecular formula

[tex]\\ \tt{:}\dashrightarrow n\times Empirical\: formula [/tex]

[tex]\\ \tt{:}\dashrightarrow 3(CH_2O)[/tex]

[tex]\\ \tt{:}\dashrightarrow C_3H_6O_3[/tex]

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico