The city has an average of 13 days of rainfall for April.

What is the probability of having exactly 10 days of precipitation in the month of April?
What is the probability of having less than three days of precipitation in the month of April?
What is the probability of having more than 15 days of precipitation in the month of April?

Respuesta :

Using the Poisson distribution, we have that:

  • There is a 0.0859 = 8.59% probability of having exactly 10 days of precipitation in the month of April.
  • There is a 0.00022 = 0.022% probability of having less than three days of precipitation in the month of April.
  • There is a 0.2364 = 23.64% probability of having more than 15 days of precipitation in the month of April.

What is the Poisson distribution?

In a Poisson distribution, the probability that X represents the number of successes of a random variable is given by:

[tex]P(X = x) = \frac{e^{-\mu}\mu^{x}}{(x)!}[/tex]

The parameters are:

  • x is the number of successes
  • e = 2.71828 is the Euler number
  • [tex]\mu[/tex] is the mean in the given interval.

For this problem, the mean is given as follows:

[tex]\mu = 13[/tex]

The probability of having exactly 10 days of precipitation in the month of April is P(X = 10), hence:

[tex]P(X = x) = \frac{e^{-\mu}\mu^{x}}{(x)!}[/tex]

[tex]P(X = 10) = \frac{e^{-13}13^{10}}{(10)!} = 0.0859[/tex]

There is a 0.0859 = 8.59% probability of having exactly 10 days of precipitation in the month of April.

The probability of having less than three days of precipitation in the month of April is:

P(X < 3) = P(X = 0) + P(X = 1) + P(X = 2)

In which:

[tex]P(X = x) = \frac{e^{-\mu}\mu^{x}}{(x)!}[/tex]

[tex]P(X = 0) = \frac{e^{-13}13^{0}}{(0)!} \ approx 0[/tex]

[tex]P(X = 1) = \frac{e^{-13}13^{1}}{(1)!} = 0.00003[/tex]

[tex]P(X = 2) = \frac{e^{-13}13^{2}}{(2)!} = 0.00019[/tex]

Then:

P(X < 3) = P(X = 0) + P(X = 1) + P(X = 2) = 0 + 0.00003 + 0.00019 = 0.00022

There is a 0.00022 = 0.022% probability of having less than three days of precipitation in the month of April.

For more than 15 days, the probability is:

P(X > 15) = P(X = 16) + P(X = 17) + ... + P(X = 20)

Applying the formula for each of these values and adding them, we have that P(X > 15) = 0.2364, hence:

There is a 0.2364 = 23.64% probability of having more than 15 days of precipitation in the month of April.

More can be learned about the Poisson distribution at https://brainly.com/question/13971530

#SPJ1

Otras preguntas

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico