A company reports cost of goods manufactured of $918,700 and cost of goods sold of $955,448. Compute the average manufacturing cost per unit assuming 18,374 units were produced.

Respuesta :

If the cost of goods manufactured of $918,700 and cost of goods sold is $955,448. The average manufacturing cost per unit assuming 18,374 units were produced is $102 per unit.

Average manufacturing cost per unit

Using this formula to determine the average manufacturing cost per unit

Average manufacturing cost per unit= Total cost/Number of units produced


Where:

Total cost=$918,700+$955,448=$1,874,148

Number of units produced=18,374 units

Let plug in the formula

Average manufacturing cost per unit=$918,700+$955,448/18,374

Average manufacturing cost per unit=$1,874,148/18,374

Average manufacturing cost per unit=$102 per unit

Therefore the average manufacturing cost per unit assuming 18,374 units were produced is $102 per unit.

Learn more about Average manufacturing cost per unit here:https://brainly.com/question/25056982
#SPJ1

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico