The mass, in grams, of the chlorine gas will be 0.84 grams
At standard temperature and pressure, 22.4 L of gas has 1 mole of the gas in it.
This time, what we have is 265 mL of the gas at STP. 265 ml is equivalent to: 265/1000 = 0.265 L
If.
22.4 L = 1 mole
Then,
0.265 L = 0.265 x 1/22.4 = 0.01183 moles
This means that 0.01183 moles of chlorine is present in the gas at STP.
Mass of 0.01183 moles of chlorine = moles x molar mass.
The molar mass of chlorine gas is 71
Mass of the chlorine gas = 0.01183 x 71 = 0.84 grams
More on gases at STP can be found here: https://brainly.com/question/14004233
#SPJ1