The height of the flag pole which is described as in the task content is; 8.2m.
What is the height of the flagpole as described from the top of the 6m house?
The horizontal distance between the 6m house and the flagpole in discuss can be evaluated by means of the angle of depression and trigonometric identity, tan as follows;
tan 22° = 6/x
x = 6/tan 22 = 14.9m.
Consequently, the horizontal distance from the top of the house to the top of the flagpole is therefore;
tan 9° = y/14.9
y = 14.9 tan 9° = 2.2m
Ultimately, the height of the flagpole is; 6+2.2 = 8.2m.
Read more on trigonometric identities;
https://brainly.com/question/24349828
#SPJ1