Considering the given box-and-whisker plot, it is found that the bookstore sold between 2 to 12 books in 20 days.
What does a box-and-whisker plot shows?
A box and whisker plot shows three things:
- The 25th percentile, which is the median of the bottom 50%.
- The median, which splits the entire data-set into two halfs, the bottom 50% and the upper 50%.
- The 75th percentile, which is the median of the upper 50%.
From the plot given in this problem, the have that:
- The 25th percentile is of 2.
- The 75th percentile is of 12.
This means that the percentage of days in which between 2 to 12 books were sold is:
P = 75 - 25 = 50%.
Hence, out of 40 days, the amount of days is:
0.5 x 40 = 20 days.
More can be learned about box-and-whisker plots at https://brainly.com/question/27721471
#SPJ1