Based on the AGI that Tommy and Michelle have, and the fact that they make a joint return, the maximum deductible contribution to a traditional IRA is $11,100.
Michelle does not participate in an employer-sponsored retirement plan because she is working part-time.
This means that she is entitled to the full $6,000 maximum deductible contribution to a traditional IRA.
Tommy on the other hand, participates in an employer-sponsored retirement plan which means he will have to remove a certain percentage from the deductible based on his range of $104,000 - $124,000.
That rate will be 15% so he will pay:
= 6,000 x ( 1 - 15%)
= $5,100
The total contribution is:
= 6,000 + 5,100
= $11,100
Find out more on contributions to traditional IRAs at https://brainly.com/question/3629169
#SPJ1