The height of the water level in the water tank is 0.011 m.
What is the time taken by a fluid particle to reach the ground?
- From Newtown's equation of motion, y=U×t+(1/2)gt²
- As, initial velocity (U) is zero, t= 2y/g
t = (2× 1.72)/9.8 = 0.35 s
What's the velocity along x direction?
Velocity along x direction= x × t
= 1.33 × 0.35
= 0.46 m/s
What's the height of water level in the tank?
As per Bernoulli's theorem, 1/2 × ρ × v² = ρ × g× h
=> h = v²/2g = 0.46²/(2×9.8)
= 0.011 m
Thus, we can conclude that the height of water level is 0.011m.
Learn more about the Bernoulli's theorem here:
brainly.com/question/18724307
#SPJ1