softieaestheticzz softieaestheticzz
  • 27-07-2022
  • Mathematics
contestada

a 2-quart carton of pineapple juice costs $5.28. what is the price per cup

Respuesta :

jesscmheasley jesscmheasley
  • 27-07-2022

Answer:

$0.66 per cup

Step-by-step explanation:

There are 8 cups in 2 quarts, so 5.28/8 is $0.66 per cup.

Answer Link
arielisinlovewitadie
arielisinlovewitadie arielisinlovewitadie
  • 27-07-2022

Answer:

0.66

Step-by-step explanation:

8 cups are in 2 quarts so you going to count 8 cups untill you get 5.28 and then you see how many cents that it is so its 0.66

Answer Link

Otras preguntas

Solve the equation, if possible. -3|6n - 2| + 5 = 8
The north star was published by
tall pea plants are dominant over short pea plants. can a short pea plant ever be produced from crossing two tall pea plants? a. no, only short pea plants can p
The sum of three consecutive integers is 141. what is the smallest integer
At constant pressure, the volume of a fixed mass of gas and its kelvin temperature are said to be a. directly related. b. inversely related. c. unrelated. d.
my italian uncle is married to an australian physicist from the south. how many errors in capitalization does this sentence contain?
Draw a Rectangle with perimeter of 24 inches
I need help with. multiplication is there a 8 x s table trick
a person travels 84 miles in 4 hours. what is the rate at which the person travels in miles per hour?
what is the correct order of structures in a chromosome from smallest to largest?