Respuesta :

The volume of the given figure is 3617.3 km³

Calculating volume of a cone

From the question, we are to calculate the volume of the given figure

The given figure is a cone.

The volume of a cone is given by the formula,

V = 1/3πr²h

Where V is the volume of cone

r is the base-radius of the cone

and h is the height is perpendicular height of the cone

From the given information,

r = 12 km

h = 24 km

Thus,

V = 1/3 × π × 12² × 24

(Take π = 3.14)

V = 1/3 × 3.14 × 12² × 24

V = 1/3 × 3.14 × 144 × 24

V = 1/3 × 10851.84

V = 3617.28 km³

V ≈ 3617.3 km³ (To the nearest tenth)

Hence, the volume of the given figure is 3617.3 km³

Learn more on Calculating volume of a cone here: https://brainly.com/question/12004994

#SPJ1

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico