An electron is moving the east with a speed of 5.0 × 106 m/s. There is an electric field of
3.0 kV/m in the east direction. What will be the electrons speed after it has moved 1.00 cm?

Respuesta :

The velocity of the electron after moving a distance of 1cm in the electric field is 5.95×10⁶m.

What is Electric field?

Electric field is the physical field that surrounds a charge.

How to find final velocity of the electron when it moves some distance in a certain electric field?

  • From Newton's second law, the acceleration the electron will be

a=F/m=qE/m

  • where q= charge of electron

E= electric field

m= mass of electron

=(−1.60×10^−19C)(3×10³N/C)/(9.11×10^-31kg)

=10¹⁵×0.526m/s²

  • The kinematics equation v²=v0²+2a(Δx)
  • where v=final velocity of the electron

v0=initial velocity of the electron =5×10⁶m/s

a=acceleration of the electron =10¹⁵×0.526m/s²

Δx=distance moved by the electron in east direction =1cm=10^-2m

  • Now v^2=(5×10⁶)²+2×10¹⁵×0.526×10^-2

=25×10¹²+10.52×10¹²

=35.52×10¹²

  • Now velocity of electron=5.95×10⁶m/s.

Thus , we can conclude that the velocity of the electron after moving a distance of 1cm in the electric field is 5.95×10⁶m.

Learn more about electric field here:

brainly.com/question/26199225

#SPJ1

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico