Application
I
3. Ray has a stride of about 1.4 m. He runs 9 km daily to train for a marathon. Approximately
how many strides does he need to run 9 km?

Respuesta :

He needs to run with approximately 6429 for a distance of 9 km

How to determine the number of strides?

The given parameters are:

Length of stride = 1.4 m

Distance for marathon = 9 km

The number of strides needed is then calculated as:

Number of stride = Distance for marathon/Length of stride

Substitute the known values in the above equation

Number of stride = 9km/1.4m

Convert km to m

Number of stride = 9000m/1.4m

Evaluate the quotient

Number of stride = 6428.57143

Approximate the estimate

Number of stride = 6429

Hence, he needs to run with approximately 6429 for a distance of 9 km

Read more about quotients at:

https://brainly.com/question/8952483

#SPJ1

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico