material handling cost should be assigned to products made in March $36,000.
Given data,
labor cost = $360,000
move material per year = 600,000 pounds
To find out material handling cost.
we find here first Labor Cost per pound of material that is express as
Labor Cost per pound of material = Labor Cost ÷ Number of Pounds of material .......................1
Labor Cost per pound of material ==360000/600000= $0.6 per pound of material
Labor Cost per pound of material = $ .6 per pound of material
so, we can say that 60000 pounds are moved in March so cost will be
60000 pounds are move cost = 60000 × $0.6
60000 pounds are move cost = $36000
material handling cost is: $36,000
The freight for the items (equipment and material), insurance, and customs clearance fees, among other expenses, make up material handling costs (or MRC). Posted in Procurement and tagged cost, procurement, logistics.
Learn more about material handling cost: https://brainly.com/question/20598911?referrer=searchResults
#SPJ4