jabeauty10 jabeauty10
  • 01-07-2022
  • Mathematics
contestada

If 1000 pencils cost $20, how much
would ten pencils cost? Can somone explain

Respuesta :

rose5656
rose5656 rose5656
  • 01-07-2022

Answer:

1000 pencils = $ 20.

10 pencils = ?

10 * 20 / 1000

200/1000

2/10

1/5

0.5.$

Answer Link
3167972
3167972 3167972
  • 01-07-2022

Answer:

$0.20

Step-by-step explanation:

If 1000 pencils cost $20, then we must first find the unit rate.

20/1000 = 0.02, so it costs $0.02 for each pencil. To find out what ten pencils cost, we multlipy 0.02 by 10.

0.02 * 10 = 0.2, or $0.20.

Brainliest, please :)

Answer Link

Otras preguntas

what is the solution of linear equation of cosx(e^2y-y)=e^y sin2x
Divide : 12a²b³ 6a²b by 3ab ​
pls answer pls pls its ma homework
What is -2 + 5(9 − 12)
will visit Lahore Change the voice
YA'LL ARE SMART!!! PLEASE HELP!!!!
Choose the polynomial written in standard form. A. x^4 + 4x^3 + 10x^2 B. x + 4x^4 + 10x^2 C. x^4 + 4x + 10x^2 D. x^6 + 4x^3 + 10x^7
Moon rocks collected on the moon were returned to earth are made of basalt, a light volcanie rock, have a density of 2.7 g/cm?. If a sample of moon rock has a m
write 9/10 as a percentage
4. Some people believe that students should be given a large amount of home work so that they can learn independently. Others, disagree and think that they shou