In a physics class demonstration, a ball is dropped from the roof of a building, 72 ft above the ground. The height, h, in feet, of the ball above the ground is given by the function h = -16t2 + 72, where t is time in seconds.

Respuesta :

The graph is shown below:

What is Graph?

Graph is a mathematical representation of a network and it describes the relationship between lines and points.

Given:

h(t) = -16t² + 72

For t=-1,

h(-1) = -16 * (-1)² +72

h(-1) = -16 +72= 56

Ordered pair is ( -1, 56)

For t=1,

h(1) = -16 * (1)² +72

h(1) = -16 +72= 56

Ordered pair is ( 1, 56 )

For t=2,

h(2) = -16 * (2)² +72

h(2) = -64 +72=  8

Ordered pair is ( 2, 8 )

For t=3,

h(2) = -16 * (3)² +72

h(2) = -144 +72=  -72

Ordered pair is ( 3, -72)

Learn more about this concept here:

https://brainly.com/question/17408235

#SPJ1

Ver imagen sheenuvt12
ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico