Step 2 of 2 : Suppose a sample of 782 suspected criminals is drawn. Of these people, 548 were not captured. Using the data, construct the 98% confidence interval for the population proportion of people who are captured after appearing on the 10 Most Wanted list.

Respuesta :

98% of confidence intervals for the Population proportion of people who captured after appearing on the 10 most wanted list

(0.6625, 0.7388).

What is confidence interval?

A confidence interval is the mean of your estimate plus and minus the variation in that estimate.

Given sample, n= 782

As, 548 were not captured.

x= 548

So, p= 548/ 782

     p = 0.7007

q= 1- 0.7007 = 0.2993

98% of confidence intervals for the Population proportion of people who captured after appearing on the 10 most wanted list

Now,

α = 1 - 0.98 = 0.02

α/2 = 0.02/2 = 0.01

For confidence level of 98% , z is 2.33

Now,

(0.70007 - 2.33√ (0.7007(0.2993))/782 , 0.70007 + 2.33 √(0.7007(0.2993))/782

= (0.6625, 0.7388)

Hence, 98% of confidence intervals for the Population proportion of people who captured after appearing on the 10 most wanted list

(0.6625, 0.7388).

Learn more about this concept here:

https://brainly.com/question/16519257

#SPJ1

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico