Respuesta :

Answer:

Average acceleration = 12m/s^2

Explanation:

Acceleration is equal to the change in velocity over the change in time:

[tex]a=\frac{\Delta v}{\Delta t}[/tex]

Change in velocity is the final velocity minus the initial.

We are told the car goes from 0 to 26.8 m/s making 26.8 our final and 1 our initial. Therefore the change in velocity is 26.8-0 = 26.8m/s. ([tex]\Delta v[/tex])

And that this happens over 2.2s so this is our change in time: [tex]\Delta t[/tex]

Therefore our acceleration is: [tex]a = \frac{26.8}{2.2}[/tex]

Acceleration = 12.18 m/s^2

Rounded to 2 significant figures (2s.g. in 2.2s), the answer is 12m/s^2.

Hope this helped!

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico