Since she has set aside only $50 for the trip, she hasn't set aside enough money for the trip
She works 3 days in a week in the headquarter and 2 days a week at the production site.
When she works at the company headquarters, she takes a bus to and from work. The cost for using the bus is $48.00 for 10 one-way trips.
Therefore,
each one way trip = 48 / 10 = $4.8
To and from the headquarters = 4.8 × 2 = $9.6
Hence,
Therefore,
three days cost = 9.6 × 3 = $28.8
The cost of using her car she estimates at 30 cent per mile. When she goes to production sites, she uses her car and travels 52 miles per day. Therefore,
cost of travelling to production site in a week = 2 × (52 × 0.3) = $31.2
Hence,
cost of expenses per week = 31.2 + 28.8 = $60
Since she has set aside only $50 for the trip, she hasn't set aside enough money for the trip
learn more on cost here: https://brainly.com/question/19416362
#SPJ1