The population of weights of a particular fruit is normally distributed, with a mean of 318 grams and a standard deviation of 11 grams. If 24 fruits are picked at random, then 2% of the time, their mean weight will be greater than how many grams? Round your answer to the nearest gram.

Respuesta :

The mean weight will be greater than 313.39 grams if the e population of weights of a particular fruit is normally distributed.

What is a normal distribution?

It's the probability curve of a continuous distribution that's most likely symmetric around the mean. On the Z curve, at Z=0, the chance is 50-50. A bell-shaped curve is another name for it.

We have:

u = 318,

SD = 11

N = 24


P(Z > z) = 0.02

z = -2.05 (from Z table)

z = (X-u)/(SD/√n)

-2.05 = (X - 318)/(11/√24)

X = 313.39 grams

Thus, the mean weight will be greater than 313.39 grams if the e population of weights of a particular fruit is normally distributed.

Learn more about the normal distribution here:

brainly.com/question/12421652

#SPJ1

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico