Respuesta :

Answer:

Density = 0.0035 g/cm³

Explanation:

The density equation looks like this:

Density (g/cm³) = mass (g) / volume (cm³)

You have been given both the mass and volume. However, the given volume is not in the correct units. To convert cm to cm³, you should simply raise the given volume to the power of 3.

24 cm  =  (24 cm)³  =  24³cm³  =  13,834 cm³

Now, you can plug you mass and volume into the equation and solve for density. The final answer should have 2 sig figs to reflect the given values.

Density = mass / volume

Density = 48 g / 13,824 cm³

Density = 0.00347 g/cm³

Density = 0.0035 g/cm³

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico