Respuesta :

The value of the side c will be 5.56 cm and angle C is 32.49° and angle B is 42.51°.

What is law of cosine?

Let there is a triangle ABC such that |AB| = a units, |AC| = b units, and |BC| = c units and the internal angle A is of θ degrees, then we have:

a² + b² – 2ab cos C = c²

Given triangle ABC, A = 105°, a = 10 cm, b = 7 cm.

Then we have

7² + c² – (2 · 7 · c) cos 105° = 10²

c² + 3.62c – 51 = 0

On solving, we have

c = 5.56

Then the angle C will be

10² + 7² – 2 · 7 · 10 · cos C = 5.56²

                149 – 140 cos C = 30.91

                                 cos C = 0.8435

                                        C = 32.49°

We know that

       ∠A + ∠B + ∠C = 180°

105° + ∠B + 32.49° = 180°

                         ∠B = 42.51°

Learn more about law of cosines here:

https://brainly.com/question/17289163

#SPJ1

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico