A ship is stationary at sea.
A tugboat is 24km away at a bearing of 110°, and a yacht is 12km from the tugboat at a bearing of 085°.
Draw a scale diagram showing the positions of the three vessels.
Use a scale of 1 cm: 3 km.
Use your diagram to find the distance of the yacht from the ship to the nearest km.

Respuesta :

The distance of the yacht from the ship is 35 km

How to determine the distance?

See attachment for the diagram that represents the given parameters.

The distance of the yacht from the ship is then calculated using the following law of cosine.

YS^2 = ST^2 + YT^2 - 2 * ST * YT * cos(T)

This gives

YS^2 = 24^2 + 12^2 - 2 * 24 * 12 * cos(155)

Evaluate the exponents and the products

YS^2 = 576 + 144 + 522

Evaluate the sum

YS^2 = 1242

Take the square root of both sides

YS = 35

Hence, the distance of the yacht from the ship is 35 km

Read more about law of cosine at:

https://brainly.com/question/4372174

#SPJ1

Ver imagen MrRoyal
ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico