What's the circumference of a
circle with a radius of 7 feet?
Use 3.14 for .
C = [?] feet
Enter the number that belongs in the green
box. Do not round your answer.
Hint: C = 2πr

Respuesta :

Answer:

43.96ft

Step-by-step explanation:

In the hint, you are given the equation [tex]C = 2\pi r[/tex].

Here, [tex]C[/tex] is the circumference, [tex]r[/tex] is the radius, and [tex]\pi[/tex] is a constant (a value that doesn't change). In this question, you are told to assume the value of [tex]\pi[/tex] is 3.14.

You are told the radius is 7, therefore, [tex]r[/tex] = 7.

Now we have these values, let's substitute them into the equation:

[tex]C = 2 * 3.14 *7[/tex]

For clarification, the stars mean multiplication.

So, the product of those values will give us our circumference, [tex]C[/tex].

In this case, you get an answer of 43.96ft.

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico