Suppose you are standing in a parking lot near a building, and the winter air temperature is 0 degrees Celsius. At that temperature, sound travels about 331 meters per second. If you sound a horn and it takes 0.7 seconds to hear the echo, how far away is the building?

Respuesta :

The building is 231.7 m far away.Distance can refer to a physical length or an estimate based on other factors in physics or common use.

What is distance?

Distance is a numerical representation of the space between two objects or locations. |AB| is a symbol for the distance between two points A and B.

Given data;

Speed of sound  = 331 meters per second

Time = 0.7 sec

The distance from the building is;

d=v×t

d=331 m/sec × 0.7 sec

d=231.7 m

Hence the building is 231.7 m far away.

To learn more about the distance refer to the link;

https://brainly.com/question/26711747

#SPJ1

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico