From the calculation, the pH of the solution after dilution is 3.
The pH is the hydrogen ion concentration of the solution. Now we know that;
C1 = 0.010 m
V1 = 10.0 ml
V2 = 10.0 ml + 100.0 ml = 110 ml
C2 = ?
C1V1 = C2V2
C2 = C1V1 /V2
C2 = 0.010 m * 10.0 ml / 110 ml
C2 = 0.00091 M
pH = -log[0.00091 M]
pH = 3
Learn more about pH:https://brainly.com/question/15289741
#SPJ1