The Increase in operating income is $159500.
Proposed
Unit sales = 9900 + 5900 = 15800
Sales = 15800 × 45 = 711000
Variable expenses = 15800 × 30 = 474000
Contribution margin = 711000 - 474000 = 237000
Fixed cost = 113000
Operating income = 124000
Current
Unit sales = 9900 l
Sales = 9900 × 45 = 445500
Variable expenses = 9900 × 30 = 297000
Contribution margin = 445500 - 297000 = 148500
Fixed cost = 113000
Operating income = 35500
Increase in operating income:
= 35500 + 124000
= 159500
Learn more about operating income on:
brainly.com/question/15834358
#SPJ1