Respuesta :

Answer:

1.1713 moles

Explanation:

RFM of N2O5= (14*2)+(16*4)=108

Moles of N2O5= Mass/RFM= 63.25/108= 0.5856 moles

Mole ratio of N2O5:NO2 = 2:4

Therefore moles of NO2= 4/2*0.5856= 1.1713 moles

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico