The total time required is 1 minute and 0.3 seconds.
Assumption: The distance between the people is 1 m and the stadium is a circle with a radius of 100m.
Here, the time taken by the person is 0.1 seconds.
Total distance covered by the wave = Circumference of the circle
So, total distance = 2 πr = 2 × 3.14 × 100 = 618 m
As the distance between each of the people is 1 m.
So, the number of personal interactions is 618.
Time taken by each person is 0.1 seconds.
So, total time, t = 0.1 × 618 = 61.8 seconds.
So, the order of the magnitude of the time required is 1 minute and 0.3 seconds for such a pulse to make one circuit around BC Place Stadium in Vancouver.
Hence, the total time required is 1 minute and 0.3 seconds.
Learn more about waves here:
https://brainly.com/question/15663649
#SPJ10