if a polyhedron has a volume of 35 cm^3 and is dilated by a factor of 5/2, what will be the volume of the dilated polyhedron? Round your answer to the nearest thousandth if necessary.

If a polyhedron has a volume of 35 cm cube and is dilated by a factor of 5/2 then the volume of dilated polyhedron will be 50.6 cm cube.
Given Volume of polyhedron=35 cm cube . Factor from which is dilated 5/2.
If the polyhedron is dilated by factor 5/2 then the volume of the polyhedron will change by the cube of that factor because when it is dilated by factor its material also increases.
Volume =35[tex]cm^{3}[/tex]
After dilation
Volume=35+[tex](5/2)^{3}[/tex]
=35+15.625
=50.625
After Rounding nearest to thousand we will get 50.6 [tex]cm^{3}[/tex].
Hence after dilation the volume which is 35 cm cube will change from 35 to 50.6[tex]cm^{3}[/tex].
Learn more about volume at https://brainly.com/question/463363
#SPJ10