Respuesta :

Answer:

oranges

Step-by-step explanation:

Answer: The oranges.

Step-by-step explanation: I'll set up my work below.

Mangoes: $[tex]49/7=7[/tex] =$7 per mango

Apples: $[tex]24/4=6[/tex]=$6 per apple

Oranges: $[tex]15/3=5[/tex]=$5 per orange

Given this, the cheapest fruit is the orange.

I hope this helps!! Pls mark brainliest :)

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico