The sales budget for Plan A is $6,699,000 and Plan B is $8,085,000.
Plan A
Sales (units) 797,500
($7,480,000/$8=937,500)
(935,000-137,500=797,500)
Selling Price $8.40
($8.00 + $0.40)
Sales (dollars) $6,699,000
(797,500×$8.40)
Plan B
Sales (units) 1,078,000
(935,000+ 143,000=1,078,000)
Selling Price $7.50
($8.00 - $0.50)
Sales (dollars) $8,085,000
(1,078,000×$7.50)
Therefore the sales budget for Plan A is $6,699,000 and Plan B is $8,085,000.
Learn more about sales budget here:https://brainly.com/question/26112804
#SPJ1