10 mol of H₂ required to produce 5 moles of methane (CH₄)
Mole Ratio is a conversion factor between compounds in a chemical reaction, that is derived from the coefficients of the compounds in a balanced equation.
The mole ratio is therefore used to convert between quantities of compounds in a chemical reaction.
Given reaction ;
C + 2H₂ -------> CH₄
from reaction 2 mol 1 mol
from the question x mol 5 mol (given)
Now,
x = 2 x 15 / 1 = 10 mol
= 10 mol of H₂.
Hence, 10 mol of H₂ required to produce 5 moles of methane (CH₄)
Learn more about mole here ;
https://brainly.com/question/20486415
#SPJ1