The temperature of a chemical reaction ranges between -10 degrees Celcius and 50 degrees Celcius. The temperature is at its lowest point when t=0, and the reaction completes 1 cycle during a 6 hour period. What is a cosine function that models this reaction?

Respuesta :

Answer:

The cosine function is f(t) = -30sin(π÷3)t + 20

Step-by-step explanation:

Given : The temperature of a chemical reaction ranges between −10 degrees Celsius and 50 degrees Celsius. The temperature is at its lowest point when t = 0, and the reaction completes 1 cycle during a 6-hour period.

To find : What is a cosine function that models this reaction?

General form of cosine function is f(x) = A cos(Bx)+C

Where A is the amplitude

B=2π÷Period

C is the midline    

Now, We have given

The temperature of a chemical reaction ranges between −10 degrees Celsius and 50 degrees Celsius.

A is the average of temperature,

i.e,

A=(-10-50)÷2 = -30

Period of 1 cycle is 6 hour

So,

B = 2π÷6 = π÷3

The temperature is at its lowest point when t = 0 and we know lowest point is -10

So,

f(t) = A cos t + C

-10 = -30 cos 0 + C

Therefore, C = 20

Substituting the values, we get

The cosine function is f(t) = -30sin(π÷3)t + 20

Read more at:

https://brainly.com/question/4411386

#SPJ10

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico