Little LampLighter Inc has a book value of $10 million in debt; its bonds are trading at $900 and there are 11,000 outstanding. It also has a market value of equity of $25 million. Shareholders require a 14% return on their shares and creditors require an 8% before-tax return on their investment. The weighted average return required by investors in Spock Enterprises is Blank______%.

Respuesta :

Based on the amount of debt and equity that Little LampLighter has, the weighted average rate of return would be 12.3%.

What is the weighted average rate of return?

First find the total value of debt and equity:
= 10 + 25

= $35 million

The weighted average return is:

= (10 / 35 x 8%) + (25 / 35 x 14%)

= 2.286% + 10%

= 12.3%

Find out more on weighted average rate of return at https://brainly.com/question/17284158.

#SPJ12

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico