The acceleration of the car is 1.66 m per sec square.
The rate at which an item changes its velocity is known as acceleration, a vector quantity. If an object's velocity is changing, it is accelerating.
Initial velocity=0
Final velocity= 60km/hr
To convert it into m/sec
1 km=1000 m
1 hr=3600 sec
So= (60×1000)÷3600=16.66 m/sec
time=10 sec
We know that acceleration is the rate of change of velocity per unit of time.
acceleration=(final velocity-initial velocity)÷ time taken
= (16.66-0)÷10
= 1.66 m per sec square
So, Acceleration will be, 1.66 m per sec square
For more details on acceleration refer to:
brainly.com/question/2437624
#SPJ10