Respuesta :

Answer $15.75

$9 divided by 4 cans = $2.25 per can
Multiply $2.25 x 7 cans = $15.75

Answer: $15.75

Step-by-step explanation:

    First, we will find the unit price for one can of nuts by dividing. Let n be one can of nuts.

4n = $9

n = [tex]\frac{\$9}{4}[/tex]

n = $2.25

    Now, we will multiply this unit price by 7 to find the cost for 7 cans.

$2.25 * 7 = $15.75

ACCESS MORE