Respuesta :
Answer $15.75
$9 divided by 4 cans = $2.25 per can
Multiply $2.25 x 7 cans = $15.75
$9 divided by 4 cans = $2.25 per can
Multiply $2.25 x 7 cans = $15.75
Answer: $15.75
Step-by-step explanation:
First, we will find the unit price for one can of nuts by dividing. Let n be one can of nuts.
4n = $9
n = [tex]\frac{\$9}{4}[/tex]
n = $2.25
Now, we will multiply this unit price by 7 to find the cost for 7 cans.
$2.25 * 7 = $15.75