zarami
zarami zarami
  • 16-06-2022
  • Mathematics
contestada

1kg of sugar costs ₹25.30 . Find the cost of 13.5kg of sugar

Respuesta :

labi2602 labi2602
  • 16-06-2022

Answer:

₹ 341.55

Step-by-step explanation:

Cost of 1 kg sugar = ₹ 25.30

Cost of 13.5 kg sugar = 25.30 × 13.5 = 341.55

Hence, the cost of 13.5 kg is ₹ 341.55

If you are writing, write statements too as in my school they give extra marks.

Thankyou and have a great day ahead.

Answer Link
jeelgajera317 jeelgajera317
  • 16-06-2022

Answer:341.55

Step-by-step explanation:

If one KG of sugar does cost  ₹25.3 and if you want to know how much 13.5 kg costs you just would have to multiply/times  ₹25.3 by 13.5 and what is 25.3 x 13.5.  ₹341.55 and that's your answer!

Answer Link

Otras preguntas

What is the measure of an angle in a regular dodecagon? 144° 1,800° 154.3° 150°
AP US History question: For the period between 1844 and the Civil War, evaluate the impact of slavery as a political issue on the history of any THREE of the po
AP US History question: Analyze the impact of technological innovations on the lives of TWO of the following groups. Confine your answer to the period 1865-1920
the most common listening problem is
Area of science that studies tiny partials like atoms
How does neon affect human health?
How do you know that 8 over 10 and 48 over 60 are equivalent
Why don't horses have antlers, horns, or at the very least, those fuzzy knobs that giraffes have?
The king who stopped the Muslims from taking over Europe in the Battle of Tours was
Where is the Barmaley Fountain today?