brisagalvez2002 brisagalvez2002
  • 16-06-2022
  • Mathematics
contestada

35. The grocery store sells a package of 6 pudding cups for $2.88. What is the cost for one of the pudding
cups in the package?

Respuesta :

CourtneyJo0410
CourtneyJo0410 CourtneyJo0410
  • 16-06-2022

Answer:

48 cents

Step-by-step explanation:

Divide 2.88 by 6 to determine the value of a single pudding.

2.88/6 = 0.48

Hence, each pudding is worth 48 cents.

Hope this helps!

Answer Link
rriileymarriiee
rriileymarriiee rriileymarriiee
  • 16-06-2022
48 cents would be your answer
Answer Link

Otras preguntas

In a standard pack of cards there are 52 cards. The deck is made up of 4 suits of 13 cards each; red hearts, red diamonds, black clubs, and black spades. Each s
66.6% Written as a fraction
factor completely 6w^4 – 54w^2
73% of what is 156.4 ?
when does a wheel and axle have a mechanical advantage greater than one ?
A machine needs 2 of its gears replaced. You find 2 gears, one manufactured 5 years ago and the other manufactured 10 years ago. The specifications sheet says t
is tim as 11 cakes and mike has 7 and Emily has 11 more than time and mike combined how many does she have
Solve each system by any method you choose. Which is the x-value of the solution? 7x + 4y + 7 = 2x + 6y + 5 + 4x -2x + 7y -1 = 13y + 2 - 5x - 10
90% as a decimal rounded to the thousands place
66.6% Written as a fraction