kjackson59 kjackson59
  • 16-06-2022
  • Mathematics
contestada

help marking brainliest

help marking brainliest class=

Respuesta :

tanweeleong195oxyqwp
tanweeleong195oxyqwp tanweeleong195oxyqwp
  • 16-06-2022

Answer:

9-pack

Step-by-step explanation:

Price per roll for 4-pack = Pack price / Number of rolls in pack

= 2.25 / 4

= £0.56 (rounded off to nearest cent)

Price per roll for 9-pack = Pack price / Number of rolls in pack

= 4.50 / 9

= £0.50

From here, we can see the 9-pack is of better value.

Answer Link

Otras preguntas

On melting of ice , there is a decrease in volume instead of increase . Why ?
Solve by substitution or elimination; x+2y=-1 x-y=5
Scowl in an easy sentence.
WHO WAS THE PRESIDENT IN THE UNITED STATES IN 1600's
Solve by substitution or elimination; x+2y=-1 x-y=5
if leslie moves her money into an account that pays 8 percent compounded annually for 1 year(s), the amount of money that will accumulate is
What are the factors of (r+t)(e)
Which statements accurately describe the civil rights march from Selma to Montgomery, Alabama? Choose all answers that are correct. A. President Johnson was sh
If blood is in short supply, which blood type would be the most beneficial to have on hand if someone needed a blood transfusion?1.O+2.O–3.AB+4.AB–
the segments shown below could form a triangle 9,4,15 true or false