prettykeyy00 prettykeyy00
  • 16-06-2022
  • Mathematics
contestada

Emma bought 1305 bags of carrot for 16910 dollars. Find the unit rate in terms of bags per dollar.

Respuesta :

rdacoder
rdacoder rdacoder
  • 16-06-2022

Answer: $12.96

Given:

1305 bags of carrots purchased

Total cost = $16,910

Step-by-step explanation:

To find the unit cost, divide 16910 by 1305 to find the cost of one bag of carrots:

[tex]\frac{16910}{1305} = 12.96[/tex]  (rounded to nearest hundredth)

Answer Link

Otras preguntas

please help me solve for x: t=pd/2x
Given the information below, QRS is UVT similar to ? If so, give the scale factor. QR= 8 RS = 16 UV = 18 VT= 34 M<S=36 M<T=36A.No, the triangles are not
Where is the largest telescope built?
los pronombres personales sujeto quales son??
What is the perimeter of a rectangle with a length of 22 and a width of 68.8?
french revolution laid the foundation of democracy debate against arguement
What has for congruent sides?
calculate the volume occupied by 16g O2 at atp
The area of a rectangular sign is 36 square meters. If the length of the sign is one meter more than twice the width, then what is the width of the sign?
Mention any 3 features of the Constitution that was drafted in 1791 by the national Assembly in France. (3 marks)