darkpinkwolf
darkpinkwolf darkpinkwolf
  • 02-02-2017
  • Mathematics
contestada

A sporting goods store pays $170 for a rubber raft. The percent of markup is 45%. Find the raft’s selling price.

Respuesta :

MissPhiladelphia
MissPhiladelphia MissPhiladelphia
  • 15-02-2017
So as the statement said, the sporting goods store pays $170 so it means that it is equal to 100%, now since it is gonna sell the item with 45% markup, it means that it will be added to the 100% so you'll get 145% of $170. After multiply $170 by 145% to get the answer $246.50. The sporting goods store will sell the rubber raft at $246.50.
Answer Link

Otras preguntas

what is 5 % of 220 files
Which equation models this problem? Susan paid $36.90 for nine washcloths. What is the unit price, p, per washcloth? a. 36.90p = 9 b. p/9 = 36.90 c. p/36.90 = 9
Which atom is smaller? 1) air 2) hydrogen
what contribution did isaac asimov make to the world of modern science
Lily has a bottle containing 7/8 quart of milk. She pours 4/5 of it into s bowl. What amount of milk does she pour into the bowl
Gravity is _____ force between objects that are moving closer to one another. A. a constant B. a repulsive C. an attractive
was feudalism beneficial to king
Please answer quickly in Anne Of Green Gables What does Anne forget to tell Marilla about the plum sauce? A. She'd forgotten to put it in t
what is 34 less than the product of 14 and a unknown number of is 78. what is the unknown number?
An author's use of _____ leads to increased precision in the text. A. tone B. diction C. humor D. lexicography