The equilibrium constant (Keq) is given for the reversible reactions. The concentration of hydrogen iodide will be 1.58 M.
The equilibrium constant (Keq) is the proportion of the ratios of the concentration of the products to the reactants.
The balanced chemical reaction is shown as:
2HI ⇔ H₂ + I₂
The equilibrium expression for the reaction can be given as:
Keq = [H₂] [I₂] / [HI]²
Given,
Equilibrium constant = 1.6 × 10⁻⁴
Concentration of dihydrogen = 2 × 10⁻³ M
Concentration of iodine = 2 × 10⁻³ M
The concentration of hydrogen iodide is calculated as:
1.6 × 10⁻⁴ = [ 2 × 10⁻³ M][2 × 10⁻³ M] ÷ [HI]²
[HI]² = 4 × 10⁻⁶ ÷ 1.6 × 10⁻⁴
= 2.5 M
[HI] = 1.58 M
Therefore, 1.58 M is the concentration of hydrogen iodide.
Learn more about the equilibrium constant here:
https://brainly.com/question/18260565
#SPJ1