Construct a confidence interval using a sample of size 15, with a sample standard deviation of 1.45, a sample mean of 5.3, and a confidence level of 90%. Write your answer EXACTLY as is given by Excel. Do not round.

Respuesta :

A confidence interval is the mean of the estimate plus and minus the variation in that estimate.

How to depict the confidence interval?

From the excel, Confidence.T(0.10,1.45,15)

Margin of error = 0.659414066

Lower limit will be;

= mean-0.659414066

= 5.3 - 0.659414066

= 4.640585934

Upper limit will be:

= mean+0.659414066

= 5.3+0.659414066

= 5.959414066

Learn more about confidence interval on:

https://brainly.com/question/15712887

#SPJ1

ACCESS MORE
EDU ACCESS