A Sparkle Soda has a radius of 2.8 cm and a height of 11.5 cm. Find the volume of the can of soda to the nearest hundredths.

Respuesta :

Answer:

283.86 cm³

Step-by-step explanation:

A can of soda has the shape of a cylinder.

Formula for finding volume of a cylinder :

Volume = πr²h

===============================================================

Solving :

⇒ Volume = 22/7 × (2.8)² x 11.5

⇒ Volume = 22/7 x 2.8 x 2.8 x 11.5

⇒ Volume = 22 × 0.4 × 32.2

⇒ Volume = 8.8 × 32.2

⇒ Volume = 283.86 cm³

Answer:

283.86 cm³

Step-by-step explanation:

22/7 × (2.8)² x 11.5

22/7 x 2.8 x 2.8 x 11.5

8.8 × 32.2

= 283.86 cm³

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico