Our TA owns four Porsches, each works of the time, and two Ferraris, each works of the time. What is the probability that on a given day, at least half of the Porsches and at least half the Ferraris work

Respuesta :

Based on the percentage of the time that the Porches and the Ferraris work, the probability that at least half of both work on a given day is 0.8172.

What is the probability that only half of the cars work?

The Porches work 80% of the time and the Ferraris work 60% of the time.

Using the binomial distribution, the probability that half the Porches work is:

= (⁴ₓ) (0.80)ˣ (1 - 80)⁽⁴ ⁻ ˣ⁾

= 0.9728

The probability that half the Ferraris work is:

= (²ₓ) (0.60)ˣ (1 - 60)⁽² ⁻ ˣ⁾

= 0.84

The probability that only half of both will work is:

= 0.9728 x 0.84

= 0.8172

Find out more on binomial probability at

https://brainly.com/question/24756209.

#SPJ1

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico