contestada

Software upgrade times (in minutes) are being evaluated. samples of five observations each have been taken, and the results are as listed.
sample
1 2 3 4 5 6
79.2 80.5 79.6 78.9 80.5 79.7 78.8 78.7 79.6 79.4 79.6 80.6 80.0 81.0 80.4 79.7 80.4 80.5 78.4 80.4 80.3 79.4 80.8 80.0 81.0 80.1 80.8 80.6 78.8 81.1

Respuesta :

According to the information above, the average time of each sample is: Sample 1 = 79.7, Sample 2 = 79.2, Sample 3 = 80.3, Sample 4 = 79.8, Sample 5 = 80.3 and, Sample 6 = 80.2.

How to calculate the average time in minutes of each sample?

To calculate the average time (in minutes) of each sample, we must add all the values ​​and then divide the result by the number of values ​​that we used, in this case the number five as shown below:

  • Sample 1 = 79.2 + 80.5 + 79.6 + 78.9 + 80.5 = 398.7
  • 398.7 ÷ 5 = 79.7

  • Sample 2 = 79.7 + 78.8 + 78.7 + 79.6 + 79.4 = 396.2
  • 396.2 ÷ 5 = 79.2

  • Sample 3 = 79.6 + 80.6 + 80.0 + 81.0 + 80.4 = 401.6
  • 401.6 ÷ 5 = 80.3

  • Sample 4 = 79.7 + 80.4 + 80.5 + 78.4 + 80.4 = 399.4
  • 399.4 ÷ 5 = 79.8

  • Sample 5 = 80.3 + 79.4 + 80.8 + 80.0 + 81.0 = 401.5
  • 401.5 ÷ 5 = 80.3

  • Sample 6 = 80.1 + 80.8 + 80.6 + 78.8 + 81.1 = 401.4
  • 401.4 ÷ 5 = 80.2

According to the above, it can be inferred that the samples that took the longest time are Sample 3 = 80.3, and Sample 5 = 80.3. On the other hand, the sample that took the least time was: Sample 2 = 79.2.

Note: This question is incomplete because there is some information missing. The question is:

  • What is the average time (in minutes) of each sample?

Learn more about average time in: https://brainly.com/question/21674285

#SPJ1

ACCESS MORE