i'm very confused on how to do this

Answer:
4π
Step-by-step explanation:
the area (A) of each shaded sector is calculated as
A = area of circle × fraction of circle
the angle subtended at the centre of each sector = 180° - 160° = 20°
then area of 2 sectors
= 2 × π × 6² × [tex]\frac{20}{360}[/tex]
= 2 π × 36 × [tex]\frac{20}{360}[/tex]
= 2π × [tex]\frac{20}{10}[/tex]
= 2π × 2
= 4π