Answer
0.163 kg
Explanation:
[tex]\sf Kinetic \ Energy = \dfrac{1}{2} \ x \ mass \ x \ velocity^2[/tex]
Here we are provided with:
1) Kinetic Energy = 4.32 x 10 Joules ≈ 43.2 Joules
2) Speed/Velocity = 23 m/s
Now, solve for mass:
[tex]\rightarrow \sf \dfrac{1}{2} \ x \ mass \ x \ velocity^2 = Kinetic \ Energy[/tex]
[tex]\rightarrow \sf \dfrac{1}{2} \ x \ mass \ x \ (23)^2 =43.2[/tex]
[tex]\rightarrow \sf mass= \dfrac{43.2 (2)}{23^2}[/tex]
[tex]\rightarrow \sf mass= 0.163 \ kg[/tex]